Türkiye Cumhuriyeti

Hannover Başkonsolosluğu

Bilgi Notları

2017 YILI PASAPORT HARÇLARI , 02.01.2017

PASAPORT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DUYURU

YENi PASAPORT BAŞVURULARI SADECE RANDEVU ALMAK SURETİYLE KABUL EDİLMEKTEDİR.

Randevular www.konsolosluk.gov.tr  adresinden  alınabilmektedir. (Randevu alırken nüfus cüzdanında T.C kimlik numarası olması şarttır. T.C kimlik numarası bulunmayan kimliklerin müracaattan önce değiştirilmesi gerekmektedir.)

2016 YILI İÇİN KONSOLOSLUKLARDA PASAPORT  İÇİN ALINACAK HARÇ BEDELLERİ


6   Aylık                          46 €

1   Yıllık                          53 €

2   Yıllık                          67 €  

3   Yıllık                          82 €    

4  Yıl   ve üzeri  *          104 €


Pasaport azami 10 yıl geçerlilik süreli tanzim edilebilir, ancak 18 yaşından küçüklerin pasaportları en fazla 5 yıl süreli tanzim edilmektedir.

www.konsolosluk.gov.tr web sitesinden randevu alan vatandaşlarımızın randevu günü Başkonsolosluğumuza gelerek sıra numarası alması gerekmektedir.


Başkonsolosluğumuzda müracaat alındıktan sonra, e-pasaportlar Türkiye’de tanzim edilmekte ve yaklaşık 3 hafta içinde Başkonsolosluğumuza gönderilmektedir. Uzakta oturan vatandaşlarımıza yeni pasaportları, kullanmakta oldukları pasaportlarının iptal edilmesi şartıyla, 5 € posta ücreti karşılığında posta ile gönderilebilmektedir.

T.C. Kimlik numaralı Nüfus cüzdanı, eski pasaport ve 1 adet 
5x5 arka fon beyaz
olacak şekilde biyometrik resimle şahsen Başkonsolosluğumuza müracaat edilmesi gerekmektedir.

Yeni tip pasaportlara çocuk kaydı yapılmamaktadır. Çocukların 7 yaşından itibaren anne ve baba ile şahsen gelmeleri gerekmektedir. (Anne ve babanın boşanmış olması durumunda ise velayet sahibi işlem yaptırabilir ve velayetin aslını da getirmesi gerekmektedir) 

Federal Almanya yasalarına göre yasal sorunla karşılaşmamak için pasaport sürelerinin bitiş tarihlerine (en az 2 ay öncesine randevu almasına) yakın mutlaka yeni pasaport müracaatı yapılması konusuna titizlikle uyulması gerekmektedir.

Almanya’da ikamet eden ve e-pasaportlarını Türkiye’den almak isteyen vatandaşlarımızın dikkatine:

Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın süresi bitmiş veya süresi az olan pasaportlarıyla Türkiye’ye seyahat etmeleri mümkündür. Türkiye’de e-pasaport başvuruları 81 il 290 ilçe emniyet müdürlüğü bünyesinde hizmet veren 371 başvuru merkezine yapılabilmekte ve vatandaşlarımızın başvurularını müteakip 3 gün içinde sonuçlandırılabilmektedir. Almanya’ya geri dönüşlerinde, sınır kapılarında yeni e-pasaportlarının yanı sıra, geçerli ikamet izinlerinin bulunduğu eski pasaportlarını ibraz etmeleri yeterli olmaktadır.